D R N U R L A N A
+99 455 200 6368 nurlanamammadova320@gmail.com

İletişim

Dermatolog

Dudak Estetiği

Yüzün estetik güzelliğinde etkin bir katkısı olan dudaklar günümüzde kıvrımları ve seksapel görünümleri ile yüz estetiğinin önemli bir odağı haline gelmişlerdir. Zarif kıvrımları ve çıkıntıları olan dudaklar kişinin cazibesini önemli ölçüde artırır. Üst dudak kıvrımlarına eros yayı denir ve bu yayın şekli pek çok estetik bilimci tarafından çok sayıda çalışmalara konu olmuştur. Genişliği, kalınlığı, inceliği ve konumu ile dudakların güzelliğin oluşmasında önemli bir yeri vardır.

Yaşlanma, kalıtsal ve diğer etkilerle dudağın kırmızı rengini yitirmesi, uzama ve sarkmaların oluşması, kıvrımların yüksekliğini kaybederek yassılaşmaya başlaması estetik cerrahi yöntemlerle giderilerek dudakların çekiciliği yeniden kazandırılabilir.

Dudak estetiğinde yöntemler:

  • Dolgu maddesi kullanılarak,
  • Dudak asma,
  • Ağız içi kesileriyle,
  • Dudak dışından yapılan kesilerle gerçekleştirilen estetik müdahaleler

Dudakta Dolgularla Yapılan Estetikler


Hastanın Kendi Dokularıyla Yapılan Doldurma İşlemi (Doku Aşısı)

Dermis şeritleri: Vücudun değişik bölgelerindeki deri tabakasının altında yer alan dermis olarak isimlendirilen doku şeritleri çıkarılarak dudak içine yerleştirilmesi işlemidir. Dudak kıvrımlarının artması ve daha çekici görünüm almasını sağlayan bu yöntemde ameliyat sonrası şişlikler indikten sonra daha doğal ve çekici dudaklar ortaya çıkar.

Yağ dokuları: Yağ hücreleriyle birlikte yağ dokularının konsantre olarak ince bir iğne yardımıyla dudağa enjekte edilmesidir. Hiçbir kesiye ihtiyaç duyulmaması büyük avantajdır. Uzun vadede etki için 3 aylık aralıklarla 2-3 seans yararlı olacaktır.

Doku kokteyli: Dudak bölgesini doku iğneler yardımıyla derinin alt bölgelerinden çıkarılmış dermis ve zarların enjekte edilmesi yöntemidir. Dermis şeritleriyle yapılan uygulamalardan daha etkin sonuçlar vermektedir.

Yabancı Dolgu Maddeleri

Hyaluronik asit, komplikasyonu hemen hemen hiç olmayan, FDA onaylı ve doğal görünümü bozmaması nedeniyle en çok tercih edilen yabancı maddedir. Tesiri 3 ila 6 ay arasındadır. Kolojen alerjik reaksiyonlara neden olabilmesi ve beden tarafından reddedilebilen bir madde olması nedeniyle çok tercih edilmemektedir. Silikon, dudağın kalınlaşmasını sağlamakla birlikte doku içlerine doğru sızarak deri altı dokularının deforme olmasını neden olabilmesi nedeniyle daha az sıklıkta tercih edilmektedir.

Diğer Dolgu Maddeleri

Birer mucize gibi sunulan maddelerin büyük bir çoğunluğu olumsuz sonuçları nedeniyle tercih edilmemektedir.


Dudakta Kesiyle Yapılan Estetik Müdahaleler


Dudak içinden yapılan kesiler

Dudağın içine yapılan kesilerle mukoza ve dudak örtüsü ayrılmakta dudağın iç boyu kısaltılmaktadır. Dudağın terse doğru çevrilmesinin sağlandığı bu uygulamada kaslara da toplama amaçlı müdahale yapılır ve kalınlık artışı sağlanır. Bu uygulama geniş tutakların kısaltılmasına da yardımcı olmaktadır. İz bırakmamaktadır.

Dudak dışından yapılan müdahaleler

Tam dudak kenarından yapılan kesiyle dudağın kırmızı bölümü dışarı çevrilir. Dudak konturu artırılır. Eros yağı denen dudak yağ altına yapılan müdahalelerle daha kıvrımlı bir dudak yapılabilir. Nadir de olsa kesi bölgelerinde iz kalabileceği konusunda hasta bilgilendirilmelidir. Ancak bu izler kozmetik ürünlerle gizlenebilir.

Dudak şeklinin daha kolay tespit edilebilmesi kaslara müdahale ile dudağın daraltılması, imkan sağlaması, dudağı içerden burun tabanına asmak suretiyle dudağın kısaltılabilmesi özellikle dudak burun mesafesinin uzun olduğu durumlarda başarıyla uygulanabilmektedir.


Dudak İnceltme


Dudak içinden eliptik bir mukoza dokusu çıkartılmasıyla gerçekleştirilen dudağı çok kalın olan hastalarda uygulanan işlemdir.


Dudak Genişliğinin Daraltılması


Özellikle doğuştan dudak yapısında bozukluk olan hastalarda, ağızı geniş olan kişilerde uygulanan bir estetik operasyondur. Kenardan yapılan daraltma ve dikişler yardımıyla uygulanan bir işlemdir. Ancak cerrahi uygulamayla da daha fazla iz oluşabileceği ihtimali hastayla paylaşılmalıdır.


Dudak Kırışıklıklarının Düzeltilmesi


Dudak derisinin altında bulunan dokuların erimesiyle ortaya çıkan dudak kırışıklıkları, dürekli tekrarlanan mimik hareketleri sebep olduğu tramvalarla derinleşerek oluk haline dönüşebilmektedir. Eriyen dokuların yerine konması ve yüzeyden de lazer peeling uygulaması ile çok iyi sonuçlar alınabilmektedir.

7 / 24 Hizmetinizdeyiz

Bize Ulaşın

    X