D R N U R L A N A
+99 455 200 6368 nurlanamammadova320@gmail.com

İletişim

Gıdı Eritme

Gıdı Eritme

Gıdıdaki fazlalık yüzümüzü en fazla etkileyen, yüz dışı durumlardandır. Gıdı fazlalığı çok keskin güzel hatlara sahip olunsa bile jawline hattını direk gölgeleyen , ağırlıkla yüzü aşağıya çeken ve bir bütün olarak karşıdan bakıldığında kişi zayıf olsa bile kilolu gösteren bir unsurdur.

Bu sebeple de gıdı estetiği sadece belli bir bölgenin düzeltilmesi değil aslında bir bütün olarak tüm yüz ve boyun iyileştirilmesini kapsar.

 

Gıdı nedir ?

Çene altındaki boyun üst kısmının fazlalığıdır. Çene altı yağ doku olarakta tanımlanabiliriz. Özellikle boyun hafifçe öne eğildiğinde oldukça belirgin hale gelir.

 

Gıdı neden sarkar?

Gıdı yaşa bağlı olarak en sık sarkabildiği gibi bazen yaştan bağımsız olarak fazla kiloya bağlı olarak yada çok ani kilo kayıplarıyla da sarkma gösterebilir.

 

Kimler gıdı eritme işlemine ihtiyaç duyar ?

Jawline hattı , çene hattı gıdı sebebiyle gölgelenmiş olanlar , fazla kilolu kişiler , zayıfta olsa bölgesel yağ birikimi mevcut kişiler ; gıdı eritmeye ihtiyaç duyarlar.

 

Gıdı estetiği hangi durumlarda gereklidir ?

Tüm estetik uygulamalar gibi gıdı aldırma kişinin bireysel kararına bağlıdır. Daha keskin hatlar , daha belirgin çene kontürü isteyen , yan profilden bakıldığında belirgin gıdı görüntüsünden kurtulmak isteyen , olduğundan biraz daha zayıf görünmek isteyen , kalın gıdı görüntüsünden kurtulmak isteyen herkese gıdı liposuction yapılabilir.

Bunların haricinde ve estetik kaygı dışında fazla gıdı sebebiyle uyku problemi yaşayanlar , yine uyku sırasında horlama yada nefes problemi yaşayanlar da gıdı aldırma ile rahatlayabilirler.

 

Gıdı eritme estetiği operasyonu nasıl yapılır ?

Gıdı eritmenin ameliyatsız ve ameliyatlı olmak üzere yöntemleri vardır. Liposuction ile gıdı eritme bir ameliyat yöntemidir. Ancak aslında diğer yöntemlerle kıyaslandığında çok pratik ve kısa süreli olması , lokal anestezi altında dahi yapılabilmesi , tek seans olması ve kesin çözüm olması dolayısıyla ,sonuçları itibariyle  açık fark öndedir.

Ancak yine de kesinlikle operasyon düşünmeyen kişilere günümüzde gıdı eritme için diğer alternatiflerde sunulabilinir. Bunlar çeşitli makina uygulamaları ve mezoterapi yöntemleridir. Bu yöntemler arasında da bir çeşit mezoterapi kabul edilen kybella uygulaması en verimli sonuçlanan uygulamadır.

 

İyileşme süreci nasıldır ?

Gıdı liposuction sonrası eğer lokal anestezi ile yapıldıysa 1 saat içinde ,  genel anestezi ile yapıldı ise 4 ila 6 saat içinde taburcu olunabilir. Bir gıdı maskesi verilir ve 5-7 gün gece ve gündüz takibinde , 2 hafta gece yatarken kullanılması önerilir.

Böylece gıdıdan alınan yağlar sonucu oluşan ödem hızlıca dağılır ve deri de sıkılaşarak yeni yerine ve daha yukarıya rahatlıkla adapte olur. Ağrı çok görülen bir bulgu değildir. Görülse bile 3 gün içerisinde ortadan kalkar. Basit ağrı kesicilerle hasta rahatlatılır. Bir hafta sürecek morluk ve ödem olabilir. Kendiliğinden ve tamamen 1 hafta içerisinde geriler.

Kybella yani mezoterapi yöntemleriyle gıdı eritme tercih edildi ise , 4 veya 6 seans tekrar gerektirir. Bu yöntem iğnelerle uygulanan ve seans olarak ortalama 5 dakika süren pratik bir yöntemdir. Seans sonrası ödem genellikle görülür ancak çok dikkat çekici ve rahatsız edici değildir.

Genellikle çevre tarafından anlaşılmaz. Ödem 1 ila 3 hafta içerisinde dağılılır. 3 hafta aralıklarla seanslara gelinir. Her seansta biraz daha erime gözlenir. Kyebella sadece gıdı bölgesini eritmez aynı zamanda sıkılaşma da yaparak gıdı bölgesini toplar çene hattını belirginleştirir.

 

Liposuction yöntemleri nelerdir?

Lazer veya vaser kullanılarak gıdı eritilir.Vaser liposuctionda usg dalgalarından yararlanılırken , lazer liposuction yönteminde lazer enerjisinden yararlanılır. Bu enerjiler ciltte kollajen yapınımı tetikleyerek içi boşalan derinin sıkılaşmasını sağlar ve sarkmanın önüne geçer.

 

Gıdılar egzersizle yok olur mu ?

Gıdı bölgesi egzersize pek cevap veren bir bölge değildir. Zayıflamayla bir miktar ortadan kalksa da tamamen genellikle yok edilemez.

 

Ameliyatsız olarak eritmek mümkün mü ?

Ameliyatsız olarak kyebella veya diğer mezoterapi yöntemleri kullanılarak gıdı bir miktar eritilebilinir. Ancak ameliyat sonucuna eş değer sonuçlar beklenmesi yanlış olur.

 

Çene Altında Sarkma ile Gıdı aynı mıdır ?

Genellikle çene altındaki sarkma ileri yaşta görülür. Evet gıdı diye tariflenen bölgede görülür.Ancak biri yağ fazlalığı iken diğeri cilt fazlalığıdır. Birinin tedavisinde yağ alınırken diğerinde boyun germe ameliyatları ile tedavi uygulanır.

 

Gıdı eritme fiyatları nasıl belirlenir ?

Gıdı aldırma veya eritme fiyatları tedavi de seçilecek yönteme göre belirlenir.

 

Gıdı aldırırken ağrım olacak mı?

Hangi yöntem tercih edilirse edilsin lokal veya genel anestezi uygulanacağı için ağrı minimalize edilecektir.

 

Gıdı estetiği kişiyi kaç yaş gençleştirir?

Kişi genç dahi olsa gıdı estetiğinde amaç bütünü güzelleştirmektir. Burda hedeflenen yaş gençleştirmekten  ziyade yüz hatlarını daha belirginleştirmek , çene hattını ortaya çıkarmak , kişiyi daha zayıf ve zarif göstermektir. Yani amaç gençleştirmekten ziyade , burun ameliyatları gibi görünümü daha da iyileştirmektir.

 

En erken hangi yaşlarda yaptırılabilinir? İdeal yaş kaçtır ?

18 yaş sonrası her yaşta yaptırılabilinir. Ideal yaş yoktur kişiye rahatsızlık verdiği yaşta yaptırılabilinir.

 

Zor bir operasyon mu ?

Oldukça pratik ve hızlı sonuç veren minimal bir operasyondur.

 

Morluk kalacak mı?

Morluk liposuction sonrası görülebilir. Genellikle 2. haftaya kalmadan kendiliğinden geçer.

 

Aynı gün eve dönebilir miyim ?

Evet aynı gün taburcu olunabilinir.

 

Gıdı operasyonu genel anestezi ile mi yapılıyor ?

Genel yada lokal anesteziyle yapılabilir.

 

Olası riskler nelerdir ?

Liposuction yöntemi yada diğer makina uygulamaları kullanıldığında , ameliyatlı veya ameliyatsız her iki yöntemde de cilt yanıkları oluşma riski vardır. Bu sebeple liposuction konusunda deneyimli olan cerrahları , özelliklede uzmanlıkitibariyle liposuction yapma yetkisi bukunan  plastik cerrahi uzmanlarını tercih etmek hastayı koruyacaktır.

 

Hangi yöntemler kullanılıyor ? Ameliyatsız gıdı eritme ve ameliyat ile gıdı eritme yöntemleri nelerdir?

Ameliyat ile gıdı eritme yöntemleri lazer veya vaser veya diğer liposuction yöntemleri ile gıdı bölgesinden yağ aspire edilmesidir.

Ameliyatsız yöntemler ise deoksikolik asit gibi yağ eritici mezoterapi ürünlerinin karıştırılarak yada hazır preparatların gıdıya uygulanmasıdır.

 

Lazer makine ile mi yapılıyor ?

Evet lazer lipoliz yada lazer liposuction olarak adlandırılan yöntemlerde lazer makinası kullanılmaktadır.

 

Kalemle gıdı eritme nedir ?

Hareketler ile gıdı eritme yöntemlerinden söz edilse de deneyen kişilerden duyduğum ve gördüğüm izlenimlere göre herkeste işe yaramamakla beraber çoğunluğun sıkıntısına çözüm olunamamıştır.

 

İşlem ne kadar sürmektedir ?

Ameliyatlı yöntemler ortalama 30 ila 40 dakika sürerken ameliyatsız yöntemler seans başı ortalama 10 dakika sürmektedir.

 

Gıdılar yok olunca tekrar gelir mi ? İşlem kalıcı mıdır ?

Eğer aşırı kilo alınmaz ise gıdının tekrar oluşumu beklenmez.

 

Tek seans yeterli mi ?

Ameliyatlı yöntemlerde evet tek seans yeterlidir. Tüm çene altı yağ doku tek seferde alınır. Ancak ameliyatsız alternatif yöntemlerde 4 ila 6 seans arası tedavi gerekmektedir.

 

Buzla eritmek mümkün mü ?

Gıdının buz ile eritilmesine dair bilimsel bir kaynak yoktur.

 

Evde doğal yöntemlerle gıdıları eritebilir miyim ?

Beklenen ve öngörülen bir sonuç ve araştırma yoktur.

 

Vshape nedir?

Bir makina yöntemidir. Ancak yağ eritmeden ziyade cilt sıkılaştırmada daha çok tercih edilir.

 

Radyfofrekans ile gıdı yok ediliyor mu ?

Radyofrekans ile cilt sıkılaştırılır. Bu sebeplede gıdı bölgesi sıkılaşır .Ancak radyofrekansın yağ eritme gücü zayıftır.

 

Yanak eritme ile birlikte yapılabilir mi?

Yanak inceltme estetiği ve gıdı liposuctionı aslında en çok kombine edilen estetik operasyonlardır. Her ikiside çene hattını daha ön plana çıkarırken yüzün daha zarif görünmesini sağlar.

 

Egzersizle eritilebilir mi?

Genellikle gıdı bölgesi egzersize cevap vermez.

 

Yoga ile boyun gıdılarını eritebilir miyim ?

Pek fazla sonuç alındığı görülmemiştir.

 

Fiyatlar nasıl belirlenir?

Gıdı aldırma yada eritme yöntemine göre fiyatlar belirlenir.

 

CoolSculpting Teknolojisi nedir ?

Bir soğuk lipoliz yöntemidir. Makina uygulamasıdır. Ameliyatsız gıdı eritmede kullanılabilir. Ancak ameliyat yöntemleri ile coolsulpting kıyaslandığında , liposuction çok daha tatmin edici sonuçlara sahiptir.

 

Gıdı en çok erkeklerde mi , kadınlarda mı problem oluşturur ?

Her iki cinsiyette de problem oluşturur.

 

En kesin çözüm veren yöntem hangisidir?

Genelde liposuction yöntemi en kesin çözümdür.

X